sobota, 4 czerwca 2016

Czego w życiu brakuje nam najbardziej?

Na szlaku w Tatrach

Pieniędzy? Pracy? Szczęścia? Miłości? Spełnienia? Rozmawiając ze znajomymi mam wrażenie, że najbardziej brakuje nam … czasu. Taki sam wniosek mogę wysnuć na podstawie zasłyszanych rozmów toczonych gdzieś tam przez przypadkowo spotkane osoby. W końcu sama łapię na tym, że najczęściej narzekam na brak czasu. A może to tylko wymówka?

Czasu brakuje nam na wiele spraw. Nie mamy czasu na pożywny posiłek. Nie mamy czasu na zdrowy sen. Nie mamy czasu na czytanie książek. Nie mamy czasu na pójście do kina. Nie mamy czasu na zakupy. Nie mamy czasu na sprzątanie mieszkania. Nie mamy czasu na spacer. Nie mamy czasu na spotkanie z bliskimi. Nie mamy czasu na rozmowę z kimś dla nas ważnym. Nie mamy czasu dla rodziny. W końcu nie mamy czasu dla siebie samych.

Mogę wymieniać bardzo długo. Czasu brakuje na wszystko i wszystkim. Pisząc to nie chcę rozstrzygać kwestii czy potrafimy efektywnie zarządzać swoim czasem tak, aby starczyło go na wszystko czy też nie. To osobny temat do dyskusji i przemyślenia. Mam na myśli to, jakie w życiu mamy priorytety. Funkcjonujemy w czasach gonitwy za dobrobytem, za rzeczami materialnymi. Stawiamy na kariery i w zależności od tego, na jakim etapie życia się znajdujemy pracujemy dużo, a potem jeszcze więcej, jeszcze więcej, jeszcze więcej … Zabiegamy o awans i wiążącą się z tym wyższą płacę. Nie ma w  tym nic złego, gdy później … nie jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby czerpać przyjemność choćby z wydawania zarobionych pieniędzy. Zabiegamy o rzeczy materialne, a nawet nie mamy czasu i siły ich kupić i cieszyć się nimi.

Jaką mamy zatem radość z życia? Może czasem warto odpuścić nadgodziny? Może czasem warto pracować trochę krócej i za mniejsze pieniądze, niż więcej godzin i za większe pieniądze? Co nam po tych pieniądzach, kiedy nie mamy czasu odczuwać satysfakcji i spełnienia w życiu na co dzień? A radość z życia możemy czerpać mając środków na koncie nawet trochę mniej.

Nauczmy się doceniać to co mamy. Nauczmy się cieszyć i dobrze korzystać z zarobionych pieniędzy. Nauczmy się dostrzegać ludzi wokół nas i to im poświęcać część swojego czasu, zamiast dodatkowej pracy. Nauczmy się zasiadać do stołu całą rodziną i czerpać radość ze wspólnego posiłku i rozmowy. Nauczmy się odpoczywać na wakacjach. Nauczmy się dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nauczmy się czerpać spokój spędzając czas na wyciszeniu i blisko przyrody.

Życie mamy tylko jedno i szkoda, żeby uciekło nam jak z bicza trzasnął wyłącznie na zabieganiu o pieniądze. Bo może się okazać, że umknęło nam coś ważniejszego …
Wschód słońca w drodze do ścisłego rezerwatu BPN

Urocza uliczka w Warszawie

Piękna Warszawa

Rowerowa przejażdżka w Borach Tucholskich

Gdzieś w małym, czeskim miasteczku

Na górskim szlaku

Cały czas na górskim szlaku

W drodze na szczyt

Urocza Praga

Wieczór na wsi

8 komentarzy:

 1. Dobrze napisane: ustalmy sobie priorytety, ale to, co równie jest ważne, to organizowanie dnia. Sama po sobie zauważam, że marudzę na brak czasu, ale czy rzeczywiście ja ten swój czas w pełni wykorzystuję? No nie zupełnie, a godziny przepływają między palcami i zamiast robić coś produktywnego, spędzam ten czas przed komputerem. Jeszcze nie pracuję, na razie jestem studentką, ale też sama uczelnia zajmuje mi mnóstwo czasu, który chciałabym poświęcić bliskim. To chyba jest droga wyrzeczeń i kompromisów. Trzeba nauczyć się rozplanować dzień i trzymać się tego planu ;)
  A za komentarz serdecznie dziękuję :) Widzę, że Ty również robisz cudowne zdjęcia! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie ważne jest, aby we wszystkim znaleźć złoty środek :) Organizowanie dnia faktycznie jest pomocne i ogranicza "uciekanie czasu". Dziękuję za komplement dotyczący zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gonitwa za pieniądzem, wyścig szczurów, tempo, tempo i jeszcze raz tempo. Dobrze, że coraz popularniejsza staje się tematyka slow life, celebrowanie codzienności, work&life balance.

  Pieniądze są ważne, owszem. Jednak, czymże jest radość wydawania ciężko zarobionych pieniędzy, jeśli nie mamy Z KIM dzielić się naszym sukcesem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Czasem za późno dostrzegamy drugiego człowieka, nawet tego, który powinien być nam najbliższy ...

   Usuń
 4. Ważne słowa, które powinny dotrzeć zwłaszcza do zapracowanych rodziców niemających wiecznie czasu dla swoich pociech..

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety refleksja czasem przychodzi zbyt późno. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Najpiękniejsze ulice na świecie - Warszawa!! Ja zapraszam na ulice w Madrycie!!

  http://www.ladyagat.com/2016/06/culotte-for-summer/

  OdpowiedzUsuń
 7. Warszawa faktycznie ma w sobie jakiś czar ... przynajmniej dla mnie :) W Madrycie nie byłam, choć bardzo chętnie zwiedziłabym Hiszpanię.

  OdpowiedzUsuń