czwartek, 13 lipca 2017

Śmiech przez łzy. Jak u Gogola!Niedawno natknęłam się w sieci na spektakl Teatru Telewizji Polskiej autorstwa i w reżyserii Juliusza Machulskiego, 19. południk. Rewelacja! Może dla niektórych ta satyra jest zbyt przesadzona, nie mniej uważam, że trafiona w punkt.

Krótko o czym jest spektakl. Otóż na urząd prezydenta RP zostaje wybrany Bartłomiej Czop. Określenie, że jest to wybór dość kontrowersyjny to mało powiedziane. Dlaczego? Ano dlatego, że taki człowiek jak pan Czop nie powinien sprawować tak ważnego urzędu. Ba! Taki człowiek w ogóle żadnego urzędu nie powinien sprawować. Ba! Nawet żadnej funkcji kierowniczej w żadnej firmie nie powinien sprawować. A tu życzeniem ludu został głową państwa. I ludu swego nie zamierza zawodzić. Dość krzywd! Dość obciążania obywateli koniecznością utrzymywania gwałcicieli i złodziei! Dość uległej polityki zagranicznej! Dość pobłażania sąsiednim państwom! Niech Niemcy i Rosja poznają w końcu, że Polska to silne państwo rządzone przez silnego człowieka! Niech Niemiec w końcu odbuduje nam Warszawę!

Pan Prezydent okazał się nieokrzesanym burakiem, któremu brak ogłady i kultury. O inteligencji już nie wspominając. Spektakl świetnie obnaża bolączki naszych sfer rządzących i nie tylko. Bo nie tylko o politykę chodzi. Takie zjawisko możemy zaobserwować choćby w miejscu pracy. Wyobraźmy sobie, że w naszej firmie najważniejszą decyzyjną osobą zostaje ktoś, kto nie ma pojęcia o zarządzaniu, kto nie potrafi się wysłowić, kto nie potrafi zachować się adekwatnie do sytuacji, kto kulturę osobistą ma w nosie. A takiego słowa jak dyplomacja to chyba w ogóle nie zna. I taki oto buraczek staje się ważnym burakiem. Otacza się kumplami. Uważa się za pępek świata i co najgorsze - podejmuje decyzje. Decyzje, skutki których dotyczą bardzo wielu. Makabra!

Nie mogę nie wspomnieć o świetnej obsadzie spektaklu: Andrzej Grabowski, Rafał Królikowski, Sławomir Orzechowski, Jan Englert, Robert Więckiewicz, Adam Ferency czy Jan Machulski. I znakomita kreacja Jana Frycza. Tym ostatnim jestem wręcz zachwycona.

Jak najbardziej polecam istną ucztę teatralną jaką jest 19. południk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz